V srdci moře s Moby Dickem

V srdci moře s Moby Dickem

Četli jste slavné příběhy Hermana Melvilla o bílé velrybě jménem Moby Dick? Pak se můžete těšit na nový film Rona Howarda, který se ale jmenuje trochu rozdílně, a sice V srdci moře. A nutno podotknout, že příběh je zpracován poněkud jinak, než tomu bylo v knize, navíc právě sám autor je zde jedním z hrdinů příběhu. Jeden z námořníků, kteří přežili dobrodružný až hororový lov na obří bílou velrybu, mu zde vypráví svůj příběh. 

Skutečnost

Než si nastíníme samotný příběh V srdci moře, uveďme si jeden nutný fakt. Příběh byl inspirován skutečnou událostí, která se odehrála v roce 1820. Loď pocházející z Nové Anglie byla údajně napadena neobvykle obrovskou, ale také podivně zbarvenou velrybou, a to tak důrazně, že nakonec došlo k potopení lodi a posádka musela přežívat na záchranných člunech.

Děj filmu

Děj filmu V srdci moře se tedy soustředí více na skutečnost, zapomeňte na výrazné podobnosti s notoricky známou knihou. Námořníci v čele s ne právě dobře přijímaným kapitánem z vysokých kruhů a jeho odvážným zástupcem, kterého nehraje nikdo jiný než představitel Thora Chris Hemsworth, se vydávají na lov velryb a zpočátku to vypadá, že se jim bude dařit. Po ulovení první velryby se však dostaví krize a posádka marně hledá alespoň jednu jedinou rybu.

Po rozhovoru s námořníkem v jednom z místních přístavů se loď vydává znovu na cestu, tentokráte do méně známých končin, ve kterých ovšem podle informací „řádí“ bílá velryba. V oblasti najdou sice velké množství velryb, ale také vlastní zkázu, nakonec přežijí jen ti nejotrlejší. Vypravěč příběhu odhalí Melvilovi své velké tajemství, tedy že pro přežití museli v oné době pojídat lidské maso, a tím se také do jisté míry osvobodí.

Zajímavým aspektem příběhu je jedna ze závěrečných akčních scén, kde Moby Dick pronásleduje zachráněné námořníky. Když ho chce jeden z hlavních hrdinů harpunovat, obr na něj pohlédne svým velkým smutným okem a lovec si zabití rozmyslí. A právě tento čin možná celou zbylou skupinu námořníků zachrání, obří velrybí samec se totiž vzdálí a muži po čase dorazí šťastně domů. Přivezou si s sebou ale nejedno velké tajemství.

Závěrečné hodnocení

Na CSFD je film V srdci moře hodnocen velmi dobře, což je zcela jistě dáno novým a zajímavým pojetím tak známého příběhu, ve kterém například chybí kapitán Achab. Film je plný napětí a krásných akčních scén s velrybami, které vypadají jako pravé. Tak se i vy vydejte až do samotného srdce moře, ovšem raději z pohodlí domova a nenechte si tento poutavý příběh minulosti utéct.

Film můžete stáhnout na Trezzor Trackery

Share this post