Den nezávislosti- skvělý film či temná vize?

Den nezávislosti- skvělý film či temná vize?

Ve filmu Den nezávislosti hrají vedle Willa Smitha, pro kterého bylo tohle dílo mimochodem prvním významným počinem, také další skvělí herci, jako Jeff Goldblum, Bill Pullman nebo Mary McDonnell. Jedná se o výborný film režiséra Rollanda Emmericha. Ale my se pozastavme spíše nad významem tohoto filmu, který je již kultovním snímkem, nad poselstvím, které možná vysílá. 

Blízká setkání

Objevily se i další slavné filmy, které poukazují na možnost napadení mimozemskou entitou, kdo by neznal třeba tak trochu děsivou Válku světů nebo starou dobrou klasiku Blízká setkání třetího druhu, ovšem Den nezávislosti přináší také dostatek humoru. Přesto se může jednat o jisté varování, co by se mohlo stát, kdyby k nám opravdu dorazili mimozemšťané. Klademe si samozřejmě otázku, jestli budou hodní nebo zlí, no většina filmů ukazuje „extraterestriály“ v negativním světle.

Humor i varování

Ve filmu Den nezávislosti si můžete vyslechnout celou řadu zábavných hlášek a také akční scény mají spíše nádech fantazy humoru, přesto se jedná o scénář, který by jednou klidně mohl být realitou. Obří plavidlo by mohlo bez potíží zastínit zemi a vyslat postupně bojové letouny, které jsou zajisté sofistikovanější, rychlejší a bojeschopnější, než jsou sebemodernější stíhačky z amerických dílen.

Pravda či nikoliv

Jistě budete namítat, že scénář filmu Den nezávislosti je až příliš poplatný, ale uvědomme si, že může být opravdu jakousi temnou vizí, která se vyplní za sto, tisíc, nebo třeba za pár let. A je také pravdou, že mnozí Američané i Evropané tak trochu přehodnotili svůj názor na možnost invaze vetřelci.

Den nezávislosti patří k mým oblíbeným filmům, a to nejen pro vtipné hlášky a spoustu akce, ale také z toho důvodu, že je v něm s nadsázkou ukázáno, co by se opravdu mohlo stát, pokud by nás navštívili obyvatelé jiných světů. A co by u nás mohli hledat? Zlato a jiné nerosty, možnost obydlení naší planety, nebo třeba jen vyhlazení lidstva jako potenciálního nepřítele.

Snad jsou to jen neopodstatněné myšlenky, mnozí se mnou jistě nesouhlasí, a mimozemšťané můžou být skoro svatí, bez jediné násilné myšlenky. Je tomu ale opravdu tak? To ukáže jedině budoucnost.

Film můžete stáhnout na Trezzor Trackery

Share this post