Bumerang, film o lidském odpuštění

Bumerang, film o lidském odpuštění

Psychologické drama Bumerang z roku 1996, v hlavní roli s Jiřím Schmitzerem je scénáristickým dílem bývalého vězně a současného člena prestižního spisovatelského klubu Jana Stránského, v režii Hynka Bočana. Ve svém příběhu popisuje zajímavou situaci, kdy se do vězení dostává také bývalý šéf nápravného zařízení s dosti příznačným jménem Dobrý. Celý příběh se odehrává v syrovém prostředí příbramských uranových dolů v 50. letech minulého století. 

Ve filmu Bumerang je zřejmě hlavním cílem a myšlenkou snaha o jakési odpuštění. Zkoumá se zde možnost vztahu bývalého hlavního „bachaře“ s ostatními vězni, najdeme tu také prvky spravedlivého pojetí světa, i při náročných pracovních podmínkách a samozřejmě nespravedlivém odsouzení většiny vězňů.

Celá řada skvělých herců

Ve snímku se nám představuje celá řada výtečných herců v čele s Karlem Heřmánkem, Vladimírem Dlouhým či Leošem Suchařípou. Hraje zde také Milan Šteindler, Jří Krampol, Miroslav Vladyka, Jan Čenský nebo Jiří Strach. Bohužel možná právě skvělé herecké obsazení je jediným důvodem, proč se někteří na tento film rádi podívají.

Stivínova hudba ve filmu

Ve filmu Bumerang zní nevšední hudba Jiřího Stivína, která podporuje poněkud pochmurnou atmosféru uranových dolů a také určitou dramatičnost, která snímku rozhodně nechybí.

Hodnocení z mého pohledu

Po zhlédnutí tohoto filmu jsem se cítil poněkud trudně, ale ono se také nejedná o žádnou komedii. Nicméně ani tak mě právě nenadchnul, konec konců jako mnoho jiných diváků, kteří se na něj tolik těšili. Hodnocení uživatelů nejčtenějšího filmového portálu CSFD je pro mě dosti překvapující, já bych hodnotil spíše 50 body, tedy průměrně. Ovšem herecké výkony většiny představitelů v čele s Jiřím Schmitzerem jsou alespoň určitou náplastí, díky které jsem tento film „dokoukal“ až do konce a jsem přesvědčen, že se najdou mnozí, které jeho pojetí nadchne.

Film můžete stáhnout na Trezzor Trackery

Share this post